Ile masz lat?

Jedną z różnic kulturowych miedzy Polską a Kanadą (gdzie dziś mieszkam), jest sposób zadawania pytań.

Mieszkając w Polsce, raczej trudno było mi usłyszeć pytanie:  'Ile masz lat?'

Pamiętam, jak moja Mama, w swoje coroczne urodziny nie lubiła kiedy jej się pytałam:  'Mamo, ile masz lat w tym roku?'.  Odpowiadała mi wtedy: 'Mam tyle lat na ile wyglądam.'  Oczywiście mogłam łatwo policzyć Mamy wiek, odejmując mój własny.  Urodziłam się bowiem, kiedy Mama miała 22 lata, ale...tego nie robiłam.  W zamian, honorowałam Mamy życzenie, aby miała w moich oczach tyle lat, na ile wyglądała.  A ponieważ dbała o linie, i figurę, lubiła podkreślać swoje duże oczy ładnym makijażem, którego nauczyła się będąc jeszcze w szkole, miała pełne prawo do wyglądania na tyle ile pragnęła.  Na pewno dla mnie!

Mieszkając w Kanadzie, przeżyłam swoisty szok kulturowy w wielu strefach codziennego życia.  Jedną z nich jest fakt o co pytają się tutaj nagminnie osoby znajome, nawet takie które poznałam 5 minut temu!

Na zdjeciu:  Ontario, Kanada 
Jedną z takich rzeczy, o które tutaj pyta się łatwo, to jest o wiek.  Muszę przyznać, że nie lubię takiej szybkiej poufałości, zwłaszcza od nieznajomych.  Wiąże się to z tym, że uważam, iż jakieś głębsze, bardziej znaczące poznanie człowieka się należy nam samym, aby móc bez wysiłku, lub sztuczności w głosie odpowiadać na osobiste pytania.  Zgodzisz się ze mną?  Może też podświadomie pamiętam czego nauczyłam się dorastając od mojej Mamy?

Żyjemy dziś w czasach, gdzie wiele rzeczy robi się w pośpiechu, bez głębszego zastanowienia się:  'Co z tego wynika?  Jaki to ma skutek?'  Nasze znajomości i czas, który spędzamy z bliskimi nam ludzmi, są tak często powierzchowne.  Gonitwa za rzeczami, zabiera miejsce w czasie dnia i życia, przed czasem, który ofiarujemy dobrowolnie aby lepiej i głębiej poznać drugiego człowieka.  Nie wiem, jak Ty się z tym czujesz, ale ja nie za bardzo.  A z drugiej strony obowiązki pracy, kilometry dzielące mnie od moich bliskich, też mnie jakby stawiają w podobnej sytuacji.

Jeśli zapytasz mnie, co ma jedno wspólnego z drugiem?  Co ma łatwe pytanie o wiek w Kanadzie wspólnego z dobrymi relacjami miedzy ludzkimi lub poznaniem lepiej drugiej osoby? - odpowiem:


Kiedy pytamy o rzeczy powierzchowne:  wiek, gdzie ktoś pracuje, rodzaj pracy wykonywany bez naszych starań poznania od strony emocjonalnej nowej osoby, to skazujemy tak zaczętą relację na duże spłaszczenie i powierzchowność.

W zamian, można zapytać się o coś ciekawszego, np. o to co lubimy robić w wolnym czasie, dlaczego wybraliśmy mieszkać tutaj gdzie mieszkamy, jak się dziś czujemy, o czym marzymy.  Jest tyle innych, ciekawych pytań do zapytania, aby poznać kogoś głębiej i bliżej.  I...taką rozmową z nami zostawić jakiś dar dla rozmówcy.

To jest kwestia do wypróbowania.  W następnej Twojej lub mojej rozmowie z nową osobą spotkana w życiu.

Róża Alicja
intuitiongarden.com
Komentarze

Popularne posty